ČERTŮV SLOUP NA VYŠEHRADĚ

20.8.2018

Čertovy sloupy

Vyšehrad je sám o sobě kultovní místo. Dle vykopávek již od dob Keltu.

Po Keltech nám tu zůstala i řada názvů řek a obcí. Například Vltava je Keltsky Dravá řeka a Labe zase Bílá řeka. O Vyšehradu se říká, že je to srdce neboli energetický střed Prahy a celého Česka. O tomto jevu nechci polemizovat, ale pravda je, že naši předkové bezpečně pomocí proutků dokázali najít vodu. Také tímto a podobným způsobem lidstvo od nepaměti vyhledávalo energetická místa, kde zakládali různá kultovní místa.

A teď troch čísel. Váha všech tří sloupů se odhaduje na 2,5 tuny. Každý sloup má jinou délku. Měří 2,40m 1,70m a 1,60m. Jestliže to byl původně jeden sloup mohl mít kolem 6 m. O tom, že to mohl být jeden sloup napovídá skutečnost, že sloupy se od jednoho konce zužují a poslední má zaoblený vršek. Materiál, z kterého je sloup se nikde v okolí nenachází. Nejbližší místo s touto horninou je v Posázaví, poblíž Kamenného přívozu u řeky Sázavy. To je hodně daleko na přepravu tak velkého a těžkého břemena a vezmeme-li v úvahu tehdejší techniku.  Co teprve jeho doprava po strmých strání na Vyšehrad.

     Jak se tam sloupy vzali. Teorií i pověstí je mnoho, to jenom dokazuje, že ani naši předci si s tím nevěděli rady. Vezměme to od té nejstarší. Podle ní byl Vyšehrad kultovní místo Keltů, kterým sloužil sloup k náboženským účelům nebo prostě jako menhir (dlouhý svislý kamenný sloup), který mohl sloužit k určování Slunovratu a jiným úkazům, které sloužili zemědělcům k lepší orientaci, kdy zasít a provádět jiné zemědělské práce. Mohl to být původně jenom pouhý kámen, který otesali až další stavitelé, kteří tento mimořádný stavení materiál našli na Vyšehradě a zapracovali ho do své stavby. Například do stavby prvního kostela, kde se údajně sloup zřítil a rozlomil, proto byl dlouho součástí jeho vnitřního vybavení. Na současné místo byl dopraven o mnohem později na základě rozhodnutí probošta vyšehradské kapituly Mikuláše Karlacha.

         Jedna úvaha hovoří o tom, že husité při obléhání Vyšehradu, (který následně dobili a zplundrovali) použili tyto tři úlomky sloupů do svých vrhacích strojů, a tak se ocitli na Vyšehradě. Je to ale k váze, rozměrech sloupů a k přihlédnutím na výšku do jaké by je museli vrhnou velmi nepravděpodobné.

              Nejrozšířenější pověst hovoří o sázce čerta s místním faráře. Čert chtěl ulovit duši velmi zbožného a čestného člověka, jakým farář byl. Svedl ho na karban, kterému farář zcela podlehl a za čertovy obrázky přislíbil svojí duši čertu. Věnoval se už jen karbanu a své povinnosti v kostele zanedbával. Když měl přijít osudný den, upřímně se kál a prosil za odpuštění. Svatý Petr ho vyslyšel, protože věděl, že ho čert svedl. Rozhodl se mu pomoci a poradil mu, aby se s čertem vsadil, že nedonese sloup z Říma dříve než on dokončí kázání. Čert by sázku vyhrál, ale svatý Petr mu sloup třikrát shodil ze zad do lagun Benátek. Čert to nestihl, sázku prohrál a celý rozzlobený mrštil sloupem o zem  a ten se rozlomil na tři kusy.

            Aby těch záhad ještě nebylo dost tak na jednou sloupu je nápis S M M R I E M W. Tento nápis zřejmě vznikl později a zatím se ho nikomu nepodařilo věrohodně rozluštit. Opět je pouze opředen dohady. Celou záhadu ještě uzavírá skutečnost, že tyto sloupy na Vyšehradě nejsou samy. Nalézají se zde další tři sloupy, které tvoří trojúhelník a čertovy sloupy jsou v jeho matematickém středu,  těžišti. Pravděpodobně jde o menhir a to nás vrací na začátek. Kde původní největší sloup mohl být také neotesaný menhir a spolu s dalšími sloužil k obřadní činnosti. Později byl opracován proto, že si stavidel všiml tohoto mimořádného stavebního materiálu a vytvořil z něj sloup, který mohl podpíral klenbu v novém kostele.

          Vyšehrad je krásné místo pro odpočinek, kde naši předkové čerpali energii a sílu. Je to místo k poučení z historie s překrásným výhledem na Prahu. Proto vám ho upřímně doporučuji jako cíl vaší procházky. 

zdroj foto : www.kudyznudy.cz

 

Řád strážců

koruny a meče

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem.