SETKÁNÍ ŘÁDU STRÁŽCŮ S VEŘEJNOSTÍ

Oslavy 100. let výročí REPUBLIKY

V rámci oslav 100. letého výročí založení naší vlasti pořádá Řád strážců koruny a meče akci pro širokou veřejnost.

Akce se bude konat v pátek dne 20.4.2018 od 19 hodin ve SBORU ČESKÝCH BRATŘÍ v Mladé Boleslavi.

Nejprve mi ale dovolte pár slov na vysvětlenou, k pořadateli akce, tedy Řádu strážců koruny a meče.

Tato organizace vznikla v naší historii z organizací bojujících za rozpad Rakouska-Uherska s cílem vzniku samostatné republiky. U vzniku Řádu stála spousta významných a známých osobností, které byly angažovány v česko-slovenském odboji a posléze se staly vůdčími představiteli nově vzniklého samostatného státu. Tou organizací byl především bojový spolek MAFFIE, jak je popsáno na Wikipedii. Cituji „Maffie byl hlavní orgán českého domácího odboje během první světové války. Řídil zpravodajskou a konspirační činnost, předávání informací a udržoval spojení se zahraniční sekcí. Její činnosti se účastnilo přes 200 osob. Název Maffie byl zvolen podle sicilské organizace známé jako mafie, kterou někteří účastníci odboje tehdy obdivovali.“ Po odjezdu profesora T. G. Masaryka do zahraničí v prosinci 1914 byl utvořen domácí výbor, nazvaný „Maffie“. Jejím účelem byla od začátku podpora zahraničních akcí T. G. Masaryka. Maffie stála na důsledně protirakouských a prodohodových pozicích. Těmi osobnostmi pak byli především tito muži, kteří v březnu 1915 byli ustanoveni a vytvořili tak její předsednictvo: Edvard Beneš, Karel Kramář, Alois Rašín, Josef Scheiner a Přemysl Šámal. Členové Maffie v roce 1918 (fotografie – zdroj Wikipedie)

Je tedy více než jasné, že pro Řád strážců koruny a meče, který vznikl ze spolku Maffie, je výročí oslav 100 let naší samostatné země nejvýraznějším mezníkem poslední doby.

Dnešní doba je zcela jiná, než byla před vznikem a také těsně po vzniku samostatného státu, a i Řád se během let posouval ve své činnosti a měnil. V dnešních dnech působí jako moderní organizace mimo jiné na poli společenském, kulturním, sportovním a mnoha dalších …

V rámci oslav 100 let bude letos organizovat a podílet se na řadě akcí připravovaných k tomuto výročí, a to napříč celou naší zemí.

A teď již zpět k akci v Mladé Boleslavi.

Akce je určena pro širokou veřejnost.

Na programu budou mimo jiné historické informace z našich dějin, ať už od jejich samého počátku, teď mám na mysli česká knížata, prvního českého krále, také osobnost Přemysla Otakara II. apod., a zároveň prezentovány ojedinělé unikátní fotografie z naší historie a představen bude i kalendář na rok 2018 – 2019.

A abychom udělali akci ještě zajímavější, je připraven opravdu obsáhlý kulturní doprovodný program.

Před akcí zahraje Jablonecká skupina AVÍZO a také SAXOFONOVÉ KVARTETO pod vedením JOSEFA ŽEMLIČKY. Během večera pak bude všechny vystupující doprovázet GOLDEN BIG BAND PRAGUE zpívajícího kapelníka z týmu rádia Signál, PETRA SOVIČE, který také přidá pár svých písniček, dále zazpívá PĚVECKÝ SBOR PAPRSEK z Mladé Boleslavi, na klavír a varhany zahraje MAREK MÜLLER ze Základní umělecké školy v Mladé Boleslavi, státní hymnu zazpívá žačka Lindy Finkové, teprve devítiletá KAROLÍNA LÍSKOVCOVÁ, a dále v rámci večera zazpívá také DAVID KRAUS. Těšit se můžete i na ...

Jste srdečně zváni.

Budeme se těšit v pátek dne 20.4.2018 od 19 hodin ve SBORU ČESKÝCH BRATŘÍ v Mladé Boleslavi.

Jen pro pořádek, vstupné je samozřejmě zdarma.

Krásný den.

Řád strážců

koruny a meče

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem.